ProdukcjaJak wybrać odpowiedni kontroler MIDI do produkcji muzycznej?

Jak wybrać odpowiedni kontroler MIDI do produkcji muzycznej?

Wybór odpowiedniego kontrolera MIDI to kluczowy krok w procesie produkcji muzycznej. Odpowiedni sprzęt nie tylko ułatwia tworzenie muzyki, ale także pozwala na bardziej intuicyjną interakcję z oprogramowaniem DAW (Digital Audio Workstation). Przekonaj się jaki model wybrać do swojego domu i studia muzycznego.

Przeznaczenie kontrolera MIDI

Na początku zastanów się nad głównym zastosowaniem sprzętu. Przeznaczeniem kontrolera MIDI może być:

  • Beatmaking – do tego celu wybierz model z dużą liczbą padów i funkcjami do tworzenia rytmów.
  • Komponowanie – do tego celu wybierz klawiaturę z pełnowymiarowymi klawiszami.
  • Gra na żywo – do tego celu wybierz kontroler z solidną konstrukcją i łatwą obsługą.

Jak wybrać kontroler MIDI? Główne kryteria wyboru

Najlepszy kontroler MIDI powinien być intuicyjny i wygodny w codziennej pracy. Z tego względu podczas zakupu zwróć uwagę na takie aspekty jak rodzaj klawiatury, liczba padów, dobór faderów oraz kompatybilność z Twoim oprogramowaniem

Polecamy urządzenia, które posiadają darmowy software w zestawie. Do solidnych i często wybieranych sprzętów należą urządzenia marek Arturia, Novation, czy Studiologic.

klawiatura midi - arturia minilab mk3

Rodzaj klawiatury

Klawiatury sterujące mogą mieć różne klawisze. Ich dobór zależy od Twoich preferencji, ale także wolnej przestrzeni i Twojego poziomu zaawansowania.

Wyróżniamy:

  • Mini klawisze – ze względu na niewielkie gabaryty polecane są dla początkujących twórców muzyki lub osób, które często podróżują. Choć zajmują niewiele miejsca, mogą być niewygodne w codziennym użyciu.
  • Standardowe klawisze – takie kontrolery MIDI oferują pełnowymiarowe klawisze, co jest korzystne dla bardziej zaawansowanych użytkowników i tych, którzy grają na instrumentach akustycznych.
  • Klawisze półważone – jest to rozwiązanie, które łączy cechy klawiszy syntezatorowych i akustycznych. Oferują one większy opór podczas gry, a także większą dokładność. Tylko najlepsze kontrolery posiadają klawisze półważone.

Liczba padów

Pady są używane przez beatmakerów. Służą one do nagrywania perkusji. Im jest ich więcej, tym łatwiej stworzyć skomplikowaną sekwencję dźwięków. 

Polecamy klawiatury sterujące z co najmniej 8 padami. Jest to wystarczająca ilość do zagrania partii rytmicznych i np. wyzwalania sampli. 

Podczas wyboru sprzętu zwróć uwagę, czy pady są czułe na dynamikę gry czyli tzw. velocity oraz na ich docisk. Pozwoli to na bardziej ekspresyjną grę.

Dobór faderów i pokręteł

Fadery i pokrętła pozwalają na kontrolowanie różnych parametrów w oprogramowaniu muzycznym:

  • Fadery – umożliwiają precyzyjne dostosowanie głośności różnych ścieżek.
  • Pokrętła – są przydatne do regulacji efektów, filtrów czy innych parametrów dźwięku.

Przed wybraniem produktu zastanów się, jakie fadery i pokrętła będą Ci potrzebne do codziennej pracy. Pamiętaj, że dane kontrolki możesz dowolnie programować, dostosowując sprzęt do swoich potrzeb.

Oprogramowanie kontrolera MIDI

Każdy sprzęt powinien być kompatybilny z popularnymi platformami DAW, takimi jak Ableton Live, Cubase, Logic, FL Studio, czy Reason. Powinien być także zaopatrzony w komplet aktualnych sterowników.

Co więcej, warto wybrać kontroler, do którego można podłączyć zewnętrzny sprzęt MIDI. Taka funkcjonalność znacznie poszerzy jego możliwości. Do wartych rozważenia produktów należą też kontrolery z darmowym oprogramowaniem i zestawem sampli na start.

klawiatura midi - novation sl mk3

Jaki sprzęt wybrać? Przedstawiamy nasze propozycje

Każdy beatmaker doceni kontroler MIDI Arturia MiniLab 3. Jest on poręczny i zmieści się na każdym biurku. Ma on ekspresyjną klawiaturę, elastyczne pady, fadery i encodery. Dodatkowo producent dodaje do niego oprogramowanie Arturia z pakietem wtyczek i sampli.

Do większych sprzętów zaliczymy Novation FLKey 49. Jest to pełnowymiarowa klawiatura przeznaczona do pracy w programie FL Studio. Posiada ona tryb sekwencera i miksera FL Studio. Wszystkie jej opcja sprawiają, że praca w tym programie jest łatwiejsza i znacznie wygodniejsza.

Studiologic SL73 Studio to ekskluzywna klawiatura sterująca, która pozwala na pełną kontrolę wirtualnych instrumentów. Produkt powstał we współpracy z muzykami, dzięki czemu jest intuicyjny i optymalnie dostosowany do potrzeb twórców. 

Więcej propozycji znajdziesz na stronie Audiotech. Znajdziesz tam również praktyczne porady i informacje na temat kontrolerów MIDI.

Oceń wpis

Reklama

Klawiatura MIDI

Newsletter

Popularne

Groovebox – co to jest i dlaczego warto go używać?

Groovebox to wszechstronny instrument muzyczny, który pozwala na tworzenie, edycję i wykonywanie muzyki w sposób intuicyjny i dynamiczny. Dzięki połączeniu funkcji sekwencera, syntezatora, samplera i automatu perkusyjnego, groovebox stał się kluczowym narzędziem w produkcji muzyki elektronicznej oraz hip-hopowej. To właśnie dzięki niemu wielu artystów może komponować i improwizować w czasie rzeczywistym bez konieczności używania komputera czy oprogramowania DAW.

Jak wybrać odpowiedni mikrofon studyjny? Praktyczny przewodnik dla początkujących

Odpowiedni mikrofon pomoże Ci w nagrywaniu wokali, występów na...

Syntezatory analogowe vs cyfrowe: które wybrać?

Od charakteru brzmienia po możliwości edycyjne – rodzaj syntezatora...

Jak przygotować domowe studio nagraniowe? Od sprzętu po akustykę

Interfejs audio to urządzenie, które pozwala na podłączenie mikrofonów...

Jak wybrać idealne stage piano? – poradnik dla muzyków scenicznych

Wybór stage piano to kluczowy krok dla każdego muzyka...