ProdukcjaJak wybrać odpowiedni mikrofon studyjny? Praktyczny przewodnik dla początkujących

Jak wybrać odpowiedni mikrofon studyjny? Praktyczny przewodnik dla początkujących

Odpowiedni mikrofon pomoże Ci w nagrywaniu wokali, występów na żywo, realizacji podcastu, czy streamowania. Jeśli zastanawiasz się jaki sprzęt wybrać dla siebie, nasz poradnik pomoże Ci w doborze odpowiedniego rozwiązania. Poznaj najlepsze mikrofony do nagrań wokali i instrumentów. Odkryj model dla siebie!

Jaki wybrać odpowiedni mikrofon studyjny?

Wielu muzyków i influencerów zadaje sobie pytanie – czy lepszy będzie mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny? A może warto postawić na mikrofon wstęgowy? Wszystko zależy od Twoich potrzeb, warunków i zasobności portfela. 

Mikrofony dynamiczne

Mikrofon dynamiczny składa się z membrany, cewki oraz magnesu. Jego działanie polega na poruszaniu się cewki umieszczonej w silnym polu magnetycznym. Mikrofony dynamiczne są mniej czułe na rejestrację dźwięków, dzięki czemu lepiej nadają się do pomieszczeń o gorszej akustyce i trudniejszych warunków nagraniowych. 

Mikrofony dynamiczne w wersji do ręki są przeznaczone dla wokalistów, do grania koncertów. Urządzenia w wersji stojącej sprawdzą się w przypadku studia radiowego, do prowadzenia podcastu, vloga, a w niektórych przypadkach do nagrywania wokalistów. Jedną z gwiazd, która nagrywała swoje utwory na mikrofonie dynamicznym był Michael Jackson.

Dla kogo jest dynamiczny mikrofon studyjny?

  • dla wokalistów i raperów grających na żywo,
  • dla wokalistów i raperów pracujących w studio,
  • dla dziennikarzy radiowych,
  • dla osób prowadzących podcast,
  • dla streamerów,
  • dla osób nagrywających wokal w trudnych warunkach,
  • dla raperów, którzy nagrywają wokal w pokoju bez specjalnej aranżacji akustycznej.

Jaki mikrofon dynamiczny wybrać?

Do polecanych marek mikrofonów dynamicznych zaliczymy markę Sontronics. Jest to jedna z firm, która cieszy się renomą i dobrymi opiniami klientów. 

Ich uniwersalnym produktem jest Sontronics Solo, czyli mikrofon przeznaczony do studio i na scenę. Polecamy ten model do rejestrowania wokalu jak i wzmacniacza gitarowego oraz perkusji. Mikrofon dobrze sprawdzi się także podczas występów na żywo.

Mikrofony pojemnościowe

Mikrofon pojemnościowe to mikrofony studyjne, które przetwarzają fale dźwiękowe na sygnał elektryczny. Wykorzystują one zjawisko zmiany pojemności elektrycznej.

Dużą zaletą mikrofonów pojemnościowych jest zdolność do rejestrowania subtelnych detali. Dlatego dobrze sprawdzają się w studio nagraniowym, ale mogą sprawić problem w pomieszczeniu, które nie zostało prawidłowo wygłuszone.

Dla kogo jest mikrofon pojemnościowy

  • dla wokalistów i raperów w studio,
  • dla lektorów,
  • dla osób, które posiadają odpowiednią aranżację akustyczną,
  • dla osób, które posiadają mikser lub interfejs audio (z wyjątkiem mikrofonów USB),

Jaki mikrofon pojemnościowy wybrać?

Do nagrywania rapu i wokalu polecamy zestaw Sontronics STC 3-X PACK. Tutaj poza mikrofonem otrzymasz kosz mocujący, popfiltr i kabel. Aby korzystać z mikrofonu wystarczy dokupić statyw i interface audio.

Innym godnym polecania produktem jest Sontronics Orpheus. Jest to mikrofon pojemnościowy ze zmienną charakterystyką i wysokim poziomem czystości brzmienia. 

Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości nagrań, możesz zainwestować w mikrofon pojemnościowy lampowy. Jednym z takich urządzeń jest model Sontronics Mercury

Pierwszy mikrofon studyjny. Pojemnościowy czy dynamiczny – jaki rodzaj będzie lepszy?

Najlepsze mikrofony do nagrań instrumentów i wokalu muszą być dopasowane do zastosowania. Ze względu na wysoką czułość, do kontrolowanych warunków studyjnych lepiej sprawdzą się mikrofony pojemnościowe. Z kolei do pracy na żywo oraz tam gdzie warunki nie są idealne, lepsze będą mikrofony dynamiczne.

Mikrofony dynamiczne wykazują mniejszą czułość, co czyni je bardziej odpornymi na sprzężenia i lepiej nadającymi się do głośnych źródeł dźwięku, takich jak wzmacniacze gitarowe. Z kolei mikrofony pojemnościowe są dokładniejsze w rejestrowaniu każdego detalu brzmienia.

Bez względu na to, czy wybierzesz mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny, musisz pamiętać, że posiada on różne charakterystyki kierunkowe. To właśnie od nich zależy skąd dźwięk będzie zbierany i jaka będzie jego finalna jakość. Wyróżniamy charakterystykę kardioidalną, dookólną, subkardioidalną i ósemkową.

Mikrofony wstęgowe

Trzecim typem sprzętu nagraniowego są mikrofony wstęgowe, które działają na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Zamiast membrany i cewki, wykorzystują cienką wstęgę aluminiową umieszczoną w polu magnetycznym.

Ich główną zaletą jest naturalne i szczegółowe brzmienie, które docenią przede wszystkim profesjonaliści. Mikrofony wstęgowe są delikatne, tak więc należy na nie szczególnie uważać. 

Mikrofony wstęgowe to najlepsze mikrofony do nagrań. Są często wykorzystywane w profesjonalnych studiach nagraniowych do rejestrowania wokali i instrumentów akustycznych. Często wykorzystuje się je do nagrywania instrumentów smyczkowych, perkusji oraz gitary akustycznej.

Dla kogo są mikrofony wstęgowe?

  • dla osób szukających najwyższej jakości dźwięku,
  • dla osób szukających wyposażenia studia muzycznego,
  • dla zaawansowanych muzyków,
  • dla kompozytorów,
  • dla inżynierów dźwięku,
  • dla osób które dobrze znają technikę nagrań i obróbki wokali i instrumentów.

Jaki mikrofon wstęgowy wybrać?

Mikrofony studyjne typu wstęgowego pomogą Ci osiągnąć czyste i naturalne brzmienie. Jednym z polecanych modeli jest Sontronics Apollo 2. Jest to stereofoniczny mikrofon z zasilaniem fantomowym. Poza studiem ten sprzęt świetnie sprawdza się na scenie, ponieważ wiernie oddaje atmosferę wydarzenia. 

Jeśli chcesz poznać inne nasze produkty, koniecznie przejrzyj całą ofertę. W Audiotech znajdziesz porady, ważne informacje oraz selekcjonowany sprzęt, pochodzący od znanych producentów.

Oceń wpis

Reklama

Klawiatura MIDI

Newsletter

Popularne

Groovebox – co to jest i dlaczego warto go używać?

Groovebox to wszechstronny instrument muzyczny, który pozwala na tworzenie, edycję i wykonywanie muzyki w sposób intuicyjny i dynamiczny. Dzięki połączeniu funkcji sekwencera, syntezatora, samplera i automatu perkusyjnego, groovebox stał się kluczowym narzędziem w produkcji muzyki elektronicznej oraz hip-hopowej. To właśnie dzięki niemu wielu artystów może komponować i improwizować w czasie rzeczywistym bez konieczności używania komputera czy oprogramowania DAW.

Syntezatory analogowe vs cyfrowe: które wybrać?

Od charakteru brzmienia po możliwości edycyjne – rodzaj syntezatora...

Jak przygotować domowe studio nagraniowe? Od sprzętu po akustykę

Interfejs audio to urządzenie, które pozwala na podłączenie mikrofonów...

Jak wybrać idealne stage piano? – poradnik dla muzyków scenicznych

Wybór stage piano to kluczowy krok dla każdego muzyka...

Jaki Digital Audio Workstation (DAW) do produkcji muzycznej?

Wybór odpowiedniego DAW (Digital Audio Workstation) jest kluczowym krokiem...